بازگشت به اخبار

رونمایی از فناوری هوشمند پارک هرمزگان با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

در مراسمی با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری سیستم های کنترل هوشمند تحت شبکه(خانه هوشمند) ساخته متخصصان هرمزگانی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان هرمزگان، دکتر فرهادی وزیر علوم در اولین روز از برگزاری نمایشگاه ملی هفته پژوهش و فناوری در محل دائمی نمایشگاه های تهران ضمن بازدید از دستاوردهای فناوران از دستاورد یکی از واحدهای فناور هرمزگان رونمایی کرد.

وزیر علوم در این مراسم با نحوه فعالیت خانه هوشمند ساخته متخصصان هرمزگانی آشنا و ابراز امیدواری کرد، این دستاوردها بتواند گامی در راستای توسعه فناوری از طریق پارک های علم و فناوری شود.

دکتر پیری مدیرکل امورفناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در مراسم رونمایی از این محصول گفت: در حال حاضر شرکت های بزرگی از جمله سامسونگ در این زمینه وارد شده اند و خوب است که در کشور ما نیز این کار در حال انجام است.

وی افزود: پارک های علم و فناوری باید در حوژه های فناوری روز وارد شده و در عرصه بین المللی رقابت کنند.

مهندس علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان نیز در حاشیه رونمایی از سیستم های کنترل هوشمند تحت شبکه(خانه هوشمند) با اشاره به اهمیت این محصول گفت: در عصر کنونی اینترنت اشیا(Internet of things) مورد توجه ویژه است از این رو متخصصان شرکت صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس به خوبی وارد این عرصه شده و بخشی از بازار را در اختیار گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد، هوشمند سازی وسایل الکتریکی و الکترونیکی و کنترل انها روی بستر اینترنت و شبکه از طریق گوشی های همراه تبلت و کامپیوتر که به صورت کلی اینترنت اشیا(Internet of things) نامیده می شود امروزه مورد توجه شرکت های بزرگی مانند سامسونگ ، ال جی  و حتی گوگل قرار گرفته است .

فتی با بیان اینکه شرکت فناوری هوشمند خلیج فارس تاکنون در پروژه های بزرگ ملی از جمله  روبات انسان نمای سورنای ۳ که چندی پیش رونمایی شد، مشارکت داشتند.

وی ادامه داد، پارک علم و فناوری هرمزگان به عنوان متولی اصلی حمایت از فناوری های استان هرمزگان تلاش کرده تا طرح هایی که در سطح ملی و بین المللی مورد توجه است را به اجرا در آورد از این رو این شرکت با متخصصانی که در اختیار دارد وارد این عرصه مهم شده است.

به گفته رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، طبق  پیش بینی ها طی ده سال اینده این صنعت گوی سبقت را از صنعت تجارت الکترونیک می رباید و با استفبال جهانی روبرو  خواهد شد. خانه های هوشند ، ساختمان های هوشمند ، ماشین های  هوشمند و در نهایت شهر هوشمند آینده این تکنولوژی خواهد بود.

علیرضا شیخ جعفری مدیرعامل شرکت صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس نیز در مراسم رونمایی از این محصول به تشریج اقدامات انجام شده پرداخت و گفت: این شرکت  برای اولین بار در کشور موفق به طراحی ساخت سیستم های نظارت وکنترل تحت شبکه برای کنترل کلیه تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با قابلیت استفاده در منازل ، ادارات ، سالن های کنفرانس شده است که آن را به اختصار خانه هوشمند پی جی تیک(PGITIC-iHOME) نام گذاری کرده است.

وی ادامه داد، از مزایای این سیستم نسبت به سیستم شرکتهایی مانند سامسونگ یا ال جی این است که برای استفاده از آن نیاز نیست که تمام وسایل شما از یک شرکت باشند .در خانه هوشمند سامسونگ شماباید تمام وسایل خود  را از این شرکت خریداری نمایید اما در خانه هوشمند پی جی تیک شما می توانید هر وسیله ایی در خانه یا محل کار خود مانند تلویزیون کولر ضبط صوت، لامپ ها را از  طریق گوشی همراه از هر کجای دنیا کنترل نمایید .

به گفته شیخ جعفری، استفاده کنندگان از این وسیله حتی می توانند از طریق گوشی همراه درب منزل را باز کرده یا  گلدان های منزل را آبیاری کنند.

مدیرعامل شرکت صنعت و فناوری هوشمند خلیج فارس مستقر در پارک علم و فناوری تصریح کرد، در خانه هوشمند پی جی تیک یک سیستم امنیتی هوشمند در نظر گرفته شده است که هر گونه اتفاق را زمانی که شما در منزل نیستید به گوشی همراه شما گزارش می دهد.

 

وی در پایان گفت: این سیستم به صورت خود کار به سه روش اینترنت ، اس ام اس  و شبکه وای فای داخل منزل با گوشی همراه شما ارتباط بر قرار می کند.

اشتراک این نوشته

بازگشت به اخبار