بازگشت به اخبار

همزمان با روز ملی خلیج فارس و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نشانه های جغرافیایی صنایع دستی شهرستان های قشم، میناب و بندرلنگه رونمایی شد

همزمان با روز ملی خلیج فارس در  هشتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی – هنری خلیج ‌فارس و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت ملی نشانه های جغرافیایی صنایع دستی سه شهرستان قشم، میناب و بندرلنگه که توسط یکی از کارشناسان پارک علم و فناوری هرمزگان صورت گرفته، رونمایی شد.

صادق صمصام پور مجری ثبت ملی نشانه های جغرافیایی صنایع دستی هرمزگان در حاشیه رونمایی از این نشانه ها گفت: با توجه به منحصر به فرد بودن و شهرت جهانی محصولات صنایع دستی هرمزگان و همچنین بازارهای اقتصادی محلی، ملی و بین المللی این محصولات با همکاری شرکت تعاونی صنایع دستی گلابتون قشم، معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان و پارک علم و فناوری هرمزگان، نشانه جغرافیایی محصولات صنایع دستی با عنوان های برقع قشم، حصیر بافی میناب و  گلابتون دوزی بندرلنگه به ثبت ملی رسید.

وی بیان داشت: بسیاری از کشورهای در حال پیشرفت برای قرار گرفتن در مسیر توسعه و ایجاد زیر ساخت های رشد اقتصادی از ایجاد و حمایت های قانونی حقوق مالکیت صنعتی بهره کامل را برده و محصولات بومی و سنتی، آداب و رسوم فرهنگی، صنایع دستی و تجاری منتسب به منطقه خود را با استفاده از بستر های قانونی ملی و بین المللی تحت حمایت قرارداده اند.

صمصام پور با اشاره به تعریف نشانه جغرافیایی تصریح کرد، نشانه جغرافیایی، نشانه هایی هستند که مبین و نشانگر مبداء کالا در قلمرو کشور و یا منطقه و مکانی درآن قلمرو بوده که در آن مناطق کیفیت خاص، شهرت و یا سایر ویژگی های کالا را بتوان اساسا” به مبدا جغرافیایی آن منتسب کرد.

به گفته وی، اصطلاح نشانه جغرافیایی نسبتا” جدید است و به تازگی در اسناد بین المللی مربوط به حقوق مالکیت صنعتی و همچنین مذاکرات بین المللی مربوط مطرح شده است.

مجری ثبت ملی نشانه های جفرافیایی افزود : قانون نشانه های جغرافیایی در سطح ملی و معاهدات مربوط در سطح بین المللی می تواند منافع اقتصادی و هویت فرهنگی نهفته در این کالا ها را تضمین نماید.

وی با تاکید بر توجه به نشانه جغرافیایی بیان داشت : نشانه های جغرافیایی به لحاظ اینکه معرف کالا با کیفیت خاص و ویژه هستند میتوانند دارای شهرت بالا باشند که این شهرت و اعتبار نشانه، انگیزه سودجویان را برای تقلب یا جعل نشانه تقویت می نماید و به همین علت است که حمایت از نشانه های جغرافیایی در سطح ملی و بین المللی حائز اهمیت است و عدم حمایت از آن باعث می شود به ویژه مشتریان و مصرف کنندگان در انتخاب یک کالای اصیل و با ویژگی های خاص محروم شوند که نتیجه این امر همچنین می تواند اعتبار و شهرت کالا های موضوع نشانه های جغرافیایی را در سطح ملی و بین المللی مورد خدشه و آسیب جدی قرار دهد .

صمصام پور خاطر نشان کرد، امروزه به لحاظ اهمیت ویژه صنایع دستی در امر صادرات، حمایت از نشانه جغرافیایی که معرف این قبیل کالا ها با ویژگی ها و کیفیت خاص است می تواند در ترویج محصولات روستاها و توسعه روستا ها نقش بسزایی داشته باشد.

وی در پایان گفت: اهمیت فرهنگی بسیاری از کالاها از قبیل صنایع دستی نیز می تواند ضرورت حمایت از نشانه ها را بخوبی نشان دهد. زیرا عدم حمایت از نشانه های معرف این کالاها و تقلید و جعل آنها موجب ایجاد گسست میان کالاها و سنت های است که از آن نشات گرفته اند که در نهایت سبب تضعیف یا اضمحلال تصور موجود در مورد منشاء محصول و در نتیجه کاهش قیمت آن و اختلال در کانال توزیع و از میان رفتن هویت ملی مستتر در آنها می گردد.

گفتنی است، صادق صمصام پور دانشجوی دکتری تخصصی مدیریت تکنولوژی، مجری ثبت ملی نشانه های جغرافیایی صنایع دستی هرمزگان و کارشناس ارشد پارک علم و فناوری هرمزگان است.

شایان ذکر است، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این مراسم از موافقت وزیر و استاندار هرمزگان برای استفاده از لباس سنتی بندری توسط زنان کارمند و فرهنگیان در ادارات و مدارس سراسر استان خبر داد.

اشتراک این نوشته

بازگشت به اخبار