بازگشت به اخبار

تقویت و توسعه شرکت های دانش بنیان افتخار ملی ایرانیان/بخش خصوص پیشتاز در ۴ طرح برتر

رئیس صندوق نوآوری و شکوفائی کشور از تقویت و توسعه شرکت های دانش بنیان به عنوان افتخار ملی ایرانیان نام برد.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، بهزاد سلطانی در روز پایانی پانزدهمین نشست رئیسان پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در محل پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم، گفت: مهمترین نقش نوآوری و شکوفایی در اقتصاد دانش بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری سازی نوآوری و  کاربردی کردن دانش از طریق کمک های مالی و پشتیبانی است.

وی ادامه داد: بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات مصوب برای وام، خرید دفاتر کاری و توانمند سازی شرکت های دانش بنیان پرداخت کرده ایم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفائی کشور با اعلام اینکه ۱۴ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال مصوبه برای پرداخت داریم، افزود: این مبالغ متناسب با جذب شرکت های دانش بنیان محلی پرداخت خواهد شد.

او بیان داشت: تا پایان امسال تعداد صندوق های پژوهش و فناوری کشور از ۱۴ به ۲۵ شرکت افزایش می یابد و صندوق نوآوری از طریق این صندوق ها خدمات رسانی استان ها را گسترش می دهند.

سلطانی یادآور شد: از طریق این صندوق ها در مرحله اول به میزان سرمایه هر شرکت اعتبار به آنان پرداخت می شود و این رقم تا ۴ برابر قابل افزایش می باشد.

به گفته وی، نظارت دقیق بر طرح ها، پرداخت اعتبارات به صورت مرحله ای براساس میزان پیشرفت، جلوگیری از انحراف در اجرای طرح ها، حمایت نکردن از طرح هایی که ارزش بازاریابی ندارند، بررسی مستمر تیم فنی، بررسی مدیریتی و مالی طرح ها، اعتبار سنجی بانکی بین ۵۰ تا ۱۵۰ صفحه برای هر طرح از مهمترین اقدامات پذیرش و حمایت از طرح های دانش بنیان می باشد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفائی ادامه داد: پس از موفقیت هر طرح براساس اهمیت آن بین ۳ ماه تا یک سال تنفس پرداخت اقساط به شرکت های دانش بنیان داده می شود.

وی با تاکید بر اینکه تا دو سال آینده شرکت های دانش بنیان دستاوردهای خود را از طریق عرصه های مختلف ارائه خواهند کرد، گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی عهده دار ارائه خدمت به شرکت های دانش بنیان غیردولتی است و بیش از سه هزار طرح ارائه شده از سوی شرکت های دانش بنیان را مصوب کرده است.

*** بخش خصوصی پیشتاز در ۴ طرح برتر

سلطانی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام حمایت صندوق از بخش خصوصی با چهار طرح فناوری برتر گفت: فناوری زیستی، الکترونیک و کنترل، تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید و فناروی اطلاعات و ارتباطات چهار طرح برترشرکت های دانش بنیان است که از طریق صندوق حمایت می شوند.

به گفته او، طرح هایی همانند نفت، خودرو، هسته ای و دفاعی همه دولتی هستند و پس از این طرح های بسیار مهم و ارزشمند می توان از چهار طرح برتر بخش خصوصی به عنوان مهمترین طرح های حمایتی صندوق نام برد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفائی کشور اظهار کرد: طرح هایی همانند هوافضا، نانو، انرژی های نو هم در مراتب بعدی حمایتی صندوق از شرکت های دانش بنیان قرار دارند.

وی گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید با حمایت از طرح های شرکت های دانش بنیان شاهد حرکت مثبت این فعالان علمی در ارائه خدمات مهم هستیم و هرقدر سرعت پیشرفت این شرکت های اقتصادی افزایش یابد به همان اندازه می بایست به اقتصاد دانش بنیان کشور امیدوارتر شد.

*** بیوتکنولوژی نخستین فناوری در حال توسعه ایران است

سلطانی از بیوتکنولوژی با ۲۵۹ طرح ارائه شده مصوب به عنوان نخستین فناوری در حال توسعه و بزرگ کشورمان نام برد که با ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار به تصویب رسیده است.

وی از الکترونیک و کنترل با ۲۸۲ طرح و یک هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار به عنون بخش دیگری از مهمترین طرح های دانش بنیان یاد کرد و گفت: تجهیزات پیشرفته ساخت تولیدی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، داروهای پیشرفته، محصولات و مواد یشرفته نفت، گاز و پتروشمی هم در مراتب بعدی قرار دارند.

فراهم کردن مکان هایی به صورت آسان برای شتاب دهنده های فناوری، قبول دو طرح به جای یک طرح از شرکت های نوپا، امکان خرید محصولات دانش بنیان از طریق شرکت های دولتی به روش لیزینگ با استفاده از وام صندوق و تصویب صندوق نوآوری و شکوفایی در مقام موسسه عمومی غیر دولتی از طرف دولت تدبیر و امید هم از موضوعات مهمی بود که سلطانی به آن اشاره کرد.

اشتراک این نوشته

بازگشت به اخبار