بازگشت به اخبار

آغاز نمایشگاه ملی هفته پژوهش و فناوری در تهران؛ رونمایی از محصول دانش بنیان پارک فناوری هرمزگان با حضور وزیر علوم

در مراسمی با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری از محصول دانش بنیان پارک علم و فناوری هرمزگان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری هرمزگان، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم همزمان با افتتاح نمایشگاه ملی هفته پژوهش واقع در محل نمایشگاه های بین المللی تهران از محصول دانش بنیان تولیدی هرمزگان رونمایی کرد.

وزیر علوم پس از رونمایی محصول دانش بنیان کودهای ارگانیک و پلیمرهای زیستی از جلبک های خلیج فارس ابراز امیدواری کرد، با تکیه بر ظرفیت های هرمزگان بتوان زمینه را برای توسعه اقتصادی فراهم کرد.

وی همچنین بر تلاش برای اقتصادی کردن این محصول تاکید کرد.

در این مراسم همچنین علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان با اشاره به محصول کودهای ارگانیک و پلیمرهای زیستی از جلبک های خلیج فارس خاطرنشان کرد، شرکت دانش بنیان زیست دریا پروران آناهیتا با هدف بهره برداری از پتانسیل های زیستی آبهای دریایی جنوب کشور شکل گرفت تا با تکثیر و تولید جلبکها به عنوان یکی از ذخائر ارزشمند آبهای شور دریا و استفاده از فناوری های نوین محصولات ارزشمندی متعددی از آنها تولید کند که در حوزه های مختلف کشاورزی، داروسازی، پزشکی، محصولات بهداشتی و آرایشی و نیز حوزه های مختلف صنعت کاربردهای گسترده ای  دارند.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، این شرکت با دستیابی به بیوتکنیک های کشت برخی از جلبک های ماکروسکوپیک خلیج فارس موفق به استحصال دو نوع کود ارگانیک مایع و جامد از جلبک های قرمز و قهوه ای خلیج فارس شده است.

به گفته وی، با استفاده از جلبک های مورد اشاره پلیمرهای زیستی نظیر آگار، آلژینات و کاراجینان را نیز استحصال نموده است و آماده تجاری سازی این محصولات می باشد.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان همچنین به ارزش ریالی بالای این محصول اشاره کرد و گفت: از هر هکتار مزرعه کشت جلبک حدود ۲ تن آگار قابل استخراج و استحصال می باشد که با قیمت هر کیلوگرم بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

به گفته فتی، دریا ظرفیت بالایی را برای مناطق ساحلی بوجود آورده که کمتر از آن استفاده می شود. در این مسیر یک شرکت دانش بنیان با تحقیقات متعددی که انجام داده به این نتیجه رسیده که با استفاده از این ظرفیت می توان دریا را به مرکز اشتغال زنان و مردان جوان جویای کار کرد.

وی فعالیت در این خصوص را یکی از راه های مهم ورود و تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

جلوه سهرابی پور مدیر عامل شرکت دانش بنیان زیست دریا پروران آناهیتا نیز به مزایای این محصولات اشاره کرد و گفت: این جلبک ها بی نیاز از مصرف آب شیرین بوده و در آب شور دریا کشت می شوند از سوی دیگر این محصولات ارگانیک موجب ارتقای سلامت و بهداشت جامعه نیز می شود.

وی خاطرنشان کرد، مصرف کودهای ارگانیک جلبکی اثرات مخرب کودهای شیمیایی را کاهش می دهند و به طور چشمگیری کمیت و کیفیت محصولات باغی و زراعی را افزایش می دهد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان زیست دریا پروران آناهیتا به کشت این محصول اشاره کرد و بیان داشت: مدت زمان کشت محصول از ابتدا تا زمان برداشت شش ماه به طول خواهد انجامید که در هر هکتار ۶۰ تا ۹۰ تن ماده تر جلبکی ظرفیت تولید خواهد داشت.

 

این اعلان را به اشتراک گذارید

بازگشت به اخبار