بازگشت به اخبار

تنوع خدمات در حوزه ICT فضا را برای شرکت های دانش بنیان باز گذاشته است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی گفت: برنامه و سیاست اصلی این وزارتخانه؛ ورود بخش خصوصی و به دست گرفتن مدیریت طرح ها و پروژه هاست.

محمود واعظی در جمع نخبگان و فعالان ICT  هرمزگان اظهار داشت : تنوع محصولات و خدمات و همچنین جذابیت های موجود در حوزه ICT سبب شده تا همیشه فضا برای فعالیت بخش خصوصی و شرکتهای دانش بنیان وجود داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشویق بخش خصوصی به حضور جدی، پررنگ تر و کار سالم و قانونی در حوزه ict ابراز داشت: دولت قصد رقابت با بخش خصوصی را ندارد بلکه نقش حامی و یاور بخش خصوصی و فعالان این حوزه را دنبال می کند.
وی با درآمدزا خواندن عرصه ICT گفت: تنوع محصولات و خدمات و جذابیتهای موجود در حوزه ICT سبب شد تا همیشه فضا برای فعالیت بخش خصوصی و شرکتهای دانش بنیان وجود داشته باشد. الان شرکت های دانش بنیان نیز در این زمینه فعالیت دارند و توانسته اند موتور جستجوگر بومی نیز تولید کنند. سیاستی که الان در نظام است، سیاست اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری مطرح کردند و باید از آن حمایت کنیم. اگر می خواهیم موفق شویم باید راه موفقیت را هم طی کنیم.

واعظی بیان داشت: شرکت های دانش بنیان جزو سیاست های ماست. ما فکر می کنیم دنیا تغییرکرده در دنیای امروز کشوری موفق است که به سمت اقتصاد دانش بنیان و تکنولوؤی های نو پیش برود. اگر بتوانیم از علم و نرم افزارمان استفاده کنیم آورده بالایی برای کشورمان به دست خواهد آورد. و ما همه گونه حمایت می کنیم. اگر شما محصول بومی داشته باشید می توانیم جلوی واردات آن را بگیریم. بالاخره برود و در آزمایشگاه ما مورد بررسی قرار گیرد و سازمان مقررات تائیدیه دهد که این محصول قابل اجراست حمایت مالی هم می کنیم.

وی در مورد حمایت شرکت های پارکی در حوزه مخابراتی گفت: ما پروژه ها را به افرادی می دهیم که کننده کار بوده و قبلا هم چنین کارهایی را انجام داده و توانایی خود را هم به اثبات رسانده باشند.

وی همچنین افزود: برای توسعه پهنای باند اینترنت دانشگاه ها و پارک ها محدودیتی نداریم.

واعظی در ادامه با اشاره به لزوم وجود دیتا سنتر در هرمزگان گفت: ما از ایجاد دیتا سنتر در این استان حمایت می کنیم و دراین زمینه برای مجریان آن تسهیلاتی هم قایل خواهیم شد. و در این راه برای کسانی که صرفا این کار را هم می کنند پهنای باند می دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تاکید بر با ارزش بودن محصولات بومی گفت: در حوزه ICT از هرگونه فعالیت که منجر به تولید یک محصول یا خدمات بومی گردد بطور جدی حمایت می کنیم .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ضرورت توجه به گسترش زیرساخت ها ابراز داشت:  متاسفانه در چند سال گذشته در حوزه زیرساخت فعالیت و سرمایه گذاری چشمگیری نشده است.
واعظی با اشاره به افزایش کاربران اینترنت گفت: همزمان با این فرایند تعداد کاربران از حدود سه میلیون نفر به هشت میلیون نفر افزایش یافته در حالی که بدون هرگونه محدودیت به تمامی مراکز بزرگ مثل دانشگاهها اینترنت پرسرعت و پهنای باند دادیم و نسل سوم و چهارم موبایل نیز از همین پهنای باند استفاده کردند که می توانند بر سرعت کاربر نهایی اثرگذار باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پس از صدور مجوز و راه‌اندازی خدمات پرسرعت اینترنت همراه در کشور، افزایش استفاده از دیتا چندین برابر شده است.

وی ادامه داد: توسعه اینترنت و افزایش کاربران در برخی از استان‌ها سرعت افزایش تقاضا را با افزایش توسعه ظرفیت‌های دیتا، نامتعادل کرده است و در بسیای از استان‌های کشور مشکلات عدیده‌ای در بعد فناوری اطلاعات و ارتباطات داریم که با تلاش همکاران ما در وزراتخانه بخشی از این مشکلات رفع و یا در حال رفع است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: وضعیت طی شش ماه اخیر در این حوزه ها نسبت به گذشته بهتر شده است و هر چند پیشرفت‌های زیادی طی ماه‌های اخیر حاصل شده است اما این بدان معنی نیست که از وضعیت موجود راضی باشیم.

واعظی با بیان اینکه در وزارت‌ ارتباطات همواره تلاش کرده ایم که برای مراکز عمومی و دولتی در ارائه خدمات دیتا، محدویتی نباشد به ارائه خدمات نسل سوم و چهارم اینترنت همراه در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: پس از صدور مجوز و راه‌اندازی خدمات پرسرعت اینترنت همراه در کشور، افزایش استفاده از دیتا چندین برابر شده است و باید گفت که این سطح از خدمات نیز به دلیل تقاضای بالا باز هم کم است.

وی تصریح کرد: مدیران اپراتورهای تلفن همراه به اذعان خودشان حتی پیش بینی این را هم نمی‌کردند که درخواست و تشنگی برای استفاده از دیتا در کشور به این حد باشد و از همین رو به سرعت به فکر توسعه این خدمات هستند.

واعظی یادآورشد: این درحالی بود که ما می توانستیم فقط بر روی کاربران اولیه سرمایه گذاری کنیم و سرعت آنها را چند برابر کنیم، ولی اعتقاد داریم همه باید از امکانات فناوری کشور استفاده کنند و به همین دلیل محدودیتی برای هیچ شخص یا ارگانی قایل نشدیم.

وی با بیان اینکه با ایجاد دیتاسنتر در هرمزگان موافق هستیم، افزود: یک ماه قبل تصمیم گرفتیم که شرکت‌های توانمند در راه‌اندازی دیتا سنتر را تشویق کنیم و حتی پهنای باند را نیز در اختیار آنها قرار دهیم و به دنبال تولید محتوا و ساخت و حمایت از اپلیکشن‌های بومی نیز هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر شرکتی و یا کنسرسیومی در هرمزگان متقاضی راه‌اندازی دیتا سنتر باشد مجوز مربوطه را واگذار و حتی حمایت نیز می‌کنیم منتها به شرط اینکه این شرکتی توانمند و صرفا در امر دیتا سنتر فعالیت داشته باشد.

واعظی اضافه کرد: در حال حاضر حجم مورد استفاده دیتا در هرمزگان سه هزار و ۱۰۰ گیگ است و به عبارتی دیگر در این استان، چهار گیگابایت بر ثانیه دیتا در حال حاضر نیاز است که بنابر ظرفیت موجود این میزان حجم می‌تواند تا پنج برابر افزایش پیدا کند منتها نمی‌دانیم مشکل از کجاست که سرعت مورد نظر محقق نمی‌شود.

وی ادامه داد: دولت الکترونیک و یا شبکه ملی اطلاعات و آن چیزی که مدنظر ماست خیلی متفاوت با این تصور است که هدف از دولت الکترونیک اتصال دستگاه‌ها بهم است، بلکه ما می‌گوییم که دستگاه‌ها باید تمامی اطلاعات خود را با هدف کاهش مراجعات و مراودات مستقیم با اربابان رجوع به روی شبکه قرار دهند و ماشین‌ها پاسخگوی مردم باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: از نظر ما جایگاه ای‌سی‌تی در هرمزگان باید به زیرساخت مناسب برسد و برای تحقق آن در حال برنامه‌ریزی هستیم.

مهندس ابراهیمی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران نیز در این دیدار از آمادگی این شرکت برای همکاری با شرکت های دانش بنیان پارک های علم و فناوری خبر داد.

در این دیدار همچنین مهندس علی فتی رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان با اشاره به قابلیت شرکت های دانش بنیان و شرکت های پارکی در اجرای پروژه ها و خدمات مخابراتی گفت: در این راه می طلبد خدمات رسانی در این بخش به شرکت های دانش بنیان نیز واگذار شود تا بتوان از قابلیت هایی که در این بخش وجود دارد نیز استفاده کرد.

وی در عین حال تصریح کرد، محصولات قابل ارائه شرکت های دانش بنیان پار کها نیز باید استانداردهای لازم را نیز دارا باشند.

 

این اعلان را به اشتراک گذارید

بازگشت به اخبار